Kuchynské pracovné dosky

vyrábame ich z kaleného skla. Prečo?

Než začnú vznikať Vaše kuchynské pracovné dosky, musíme vyrobiť kalené sklo. Základom pre výrobu kaleného skla ako základu pre kuchynské pracovné dosky je ploché stavebné sklo. To je potrebné spracovať podľa vopred daných rozmerov s rešpektom všetkých otvorov i výrezov. Sklo, z ktorého budú kuchynské pracovné dosky vyrobené, potom musí prejsť kaliacou pecou. Aby boli anulované všetky pnutia v skle, musí dôjsť k procesu kalenia. Je teda nutné sklo pre budúce kuchynské pracovné dosky ohriať na vysokú teplotu a následne prudko schladiť. V dôsledku kalenia sa v skle vytvorí nové rovnomerné pnutie, dôjde k zmene kryštalickej mriežky a kalené sklo získa svoje tepelné i mechanické vlastnosti, potrebné pre kuchynské pracovné dosky. Až desaťnásobne pevnejšie a pružnejšie je kalené sklo, ktoré vydrží teplotný rozdiel 250–300 °C, narozdiel od skla nekaleného, ktoré podľa noriem vydrží teplotný rozdiel iba 35 °C. 

 

 

kuchyňské pracovní desky, dřezPracovné dosky vo vašej kuchyni patria k–tým častiam interiéru, ktoré by mali nejaký ten piatok vydržať. A to aj napriek tomu, že sú denne niekoľkokrát používané. Požiadavky na kvalitu vašej pracovnej dosky sú teda pomerne vysoké. Ako na jej funkčnosť a odolnosť proti mechanickému poškodeniu, tak aj na estetickú stránku. Sklenené pracovné dosky spĺňajú všetky tieto požiadavky a vďaka dokonalej údržbe sú skutočným hitom našich interiérov. Každá z pracovných dosiek je pre našich zákazníkov pripravená presne na mieru. Štandardná a vhodná šírka pracovnej dosky je 60 cm, ale vzhľadom na tomu, že sklenené pracovné dosky možno upraviť presne podľa vašich požiadaviek, nie je potrebné sa štandardov otrocky držať. Pri výbere kuchyne i kuchynskej pracovnej dosky je potrebné zvážiť veľkosť miestnosti, v ktorej bude kuchyňa stáť a dokonca vašu výšku. Príliš vysoko alebo nízko umiestnené pracovné dosky dokážu prácu v kuchyni pekne otráviť. Pri klasickom rezaní, krájaní, šúpaní atď. by medzera medzi vaším lakťom a povrchom pracovnej dosky nemala byť menšia ako päť centimetrov a naopak by nemala byť väčšia ako desať centimetrov. Pracovné plochy, do ktorých sú zakomponované spotrebiče, by mali byť ešte o niečo nižšie. Medzera pracovnej dosky so spotrebičom a vaším ohnutým lakťom by sa mala pohybovať niekde medzi sedemnástimi a dvadsatimi piatimi centimetrami.

 

 

Pracovní deska, umyvadloPracovné dosky zo skla budú úplne nadčasovou, luxusnou a vysoko kvalitnou súčasťou vášho interiéru. Svojou čistotou, ľahkosťou a zdanlivou krehkosťou (sklenené pracovné dosky patria k tým najodolnejším vôbec) dodajú sklenené pracovné dosky vašej kuchyni osobitý rozmer. Vaše rozhodnutie použiť sklo ako materiál vašej pracovnej dosky je jednoznačne správne. Modernú kuchyňu bez sklenenej pracovnej dosky si možno len ťažko predstaviť. Sklenené pracovné dosky vyrábame z niekoľkých druhov kalených skiel, ktoré sa líšia svojou hrúbkou a zafarbením. Vzhľadom k profesionálne vyškoleným odborníkom vám vždy individuálne poradíme a odporučíme pracovné dosky vhodné práve pre váš interiér. Štandardná sklenená pracovná doska sa vyrába v hrúbke 10-12 mm. U nás však môžete mať aj pracovné dosky v hrúbke až 19 mm. Rovnako ako sklenené kuchynské obklady, aj pracovné dosky možno vyrábať v širokej škále farebných odtieňov tak, aby dokonale ladili s celým vaším interiérom. V našej vzorkovni v Prahe a Brne si môžete prezrieť a ohmatať materiály, prebrať sa farbami aj dokumentáciou už realizovaných prác, ktoré vaše rozhodovanie pre výber tej pravej pracovnej dosky určite zjednoduší.

 

 

kuchyňské desky z kaleného skla

 

 

Viete, že…

Pracovné dosky ze skla a ich hrany

Opracovanie hrán na pracovnej doske je možné v niekoľkých variantách. Štandardne ide o pracovné dosky s leštenými a matnými hranami. Obľúbené sú tiež pracovné dosky s elegantnou fazetou. Tá dokonale vynikne napríklad u pracovnej dosky z matného skla Luxx Raff. Okrem výberu hrán ponúkame našim zákazníkom aj možnosť zakončenia pracovnej dosky od ostrých cez zaoblené rohy až po veľké rádiusy. 

Spotrebiče a ich montáž do pracovnej dosky

Do kuchynskej pracovnej dosky bežne inštalujeme „hornou montážou“ varné dosky, výsuvné zásuvky aj ostatné štandardné spotrebiče.
Pre montáž pracovnej dosky spodné korpusy uzatvárame laminom zhora. Podkladové lamino umožní uchytenie drezu a batérií. Pracovné dosky sa o hrúbku lamina vyvýšia a varná doska sa do neho zapustí. Zvlášť dôležité je lamino pre spodnú montáž drezu.
Presah skla pracovnej dosky cez podkladové lamino je variabilný. Pracovné dosky možno ukončiť zároveň s podkladovým laminom. Ďalšou možnosťou je nechať presah pracovnej dosky aj niekoľko desiatok centimetrov, podľa individuálnych predstáv zákazníkov a v súlade s dizajnom kuchyne.

Pracovné dosky a ich unikátne vlastnosti

Sklenené pracovné dosky sú neuveriteľne praktické a nadčasové zároveň. V našich moderných kuchyniach si sklenené pracovné dosky našli veľmi rýchlo svoje neotrasiteľné miesto. Pracovné dosky zo skla majú okrem iného dokonalú schopnosť presvetlenia a odľahčenia Vášho interiéru. Vďaka presným líniám hrán sú zdôraznené a priznané všetky detaily pracovnej dosky vo Vašej kuchyni. Navyše možno pracovné dosky vyberať z nespočetného množstva farieb, ktoré sa budú skvele hodiť k samotnej kuchyni.

Pracovné temperovanÉ dosky sú úplne mimoriadne odolné

Sklá, z ktorých sú pracovné dosky vyrábané, špeciálne upravujeme temperovaním, a to zaisťuje ich mimoriadnu odolnosť, pevnosť a skvelé tepelné vlastnosti. Umiestniť do takej pracovnej dosky možno sklokeramické aj plynové varné dosky. Pracovné dosky so špeciálnym hrubým povrchom Luxx Raff odolajú napríklad aj krájaniu ostrým nožom alebo klepaniu mäsa paličkou. Na také pracovné dosky môžete bez obáv postaviť rozžeravený hrniec alebo panvicu.

Pracovné dosky zo skla prospievajú vášmu zdraviu

Sklenené pracovné dosky vďaka svojej jednoduchej údržbe zaručujú 100% hygienu, navyše hravo odolávajú baktériam a tvorbe plesní. Materiál sklenenej pracovnej dosky je absolútne neporézny a biologicky neaktívny.